Category
 • Home
 • Archive by category "LAJME"
 • ()

Bashkia Mirditë, Mirënjohje vullnetareve të Korpusit të Paqes

 • Publikuar më: 12 Prill, 2017
 • 0

  Pas dy viteve veprimtarie të dobishme në komunitet, Kryetari i Bashkisë Mirditë z.Ndrec Dedaj, u ka akorduar Mirënjohjen e Bashkisë dy vullnetarëve të Korpusi të Paqes, Alyssa Harn dhe Pier Vernaza. Në një ceremoni të organizuar me këtë rast, ku ishte i pranishëm dhe kryetari i këshillit bashkiak z.Pjetër Pjetri, kryebashkiaku Dedaj u shpreh …

Lexo të plotë

Bashkia Mirditë, paraqitje dinjitoze në Panairin Mesdhetar të Turizmit

 • Publikuar më: 10 Prill, 2017
 • 0

Bashkia Mirditë, pas një platforme të larmishme ekspozimesh nga aseti turistik, që disponon në territorin e Mirditës, u paraqit në mënyrë dinjitoze në Panairin e parë Mesdhetar të Turizmit, organizuar nga Ministria e Turizmit në mjediset e  Expocity. Panairi dy-ditor (8-9 prill 2017), ndër të tjera ishte dhe  një qendër forumesh ku morën pjesë  aktorë të …

Lexo të plotë

Konkurs për nxënësit e shkollave të mesme të Mirditës

 • Publikuar më: 09 Prill, 2017
 • 0

Në kuadër të projektit “Mirdita Pastron”, Bashkia Mirditë përmes Fondacionit për Zhvillimin e Mirditës po realizon një sërë aktivitetesh me natyrë sensibilizuese, në bashkëpunim edhe me Zyrën Arsimore Mirditë si dhe biznese të zonës. Pas disa fushatave ndërgjegjësuese në gjimnazet e Mirditës, sot lançohet konkursi “Mesazhi më i mirë sensibilizues për Ditën e Tokës”, ku …

Lexo të plotë

Fondacioni për Zhvillimin e Mirditës lançon projektin “MIRDITA Pastron”

 • Publikuar më: 03 Prill, 2017
 • 0

Fondacioni për Zhvillimin e Mirditës, organizata jofitimprurëse e themeluar nga Bashkia Mirditë ka lançuar sot projektin “MIRDITA Pastron” në Njësinë Administrative Rubik. Në kuadër të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës, Bashkia Mirditë e ka caktuar muajin Prill si muajin e mjedisit. Projekti “MIRDITA Pastron” ka të bëjë me një seri aktivitetesh sensibilizuese, të cilat do …

Lexo të plotë

Hidhen themelet e “Info-Kulla MIRDITA”

 • Publikuar më: 30 Mars, 2017
 • 0

Janë hedhur themelet e një institucioni të rëndësishëm për informimin turistik në Mirditë dhe më tej për Verilindjen, “Info-Kulla MIRDITA” në dalje të qytetit të Rubikut, përbri Rrugës kryesore për Kosovë, që vjen si bashkëpunim në mes Albania Austria Partnerschaft dhe bashkisë Mirditë. Pas disa muaj bisedash dhe diskutimesh, si dhe hartimin e një platforme …

Lexo të plotë

Presidenti i Republikës z. Bujar Nishani, akordon tituj të lartë nderi për figura të shquara të Mirditës

 • Publikuar më: 30 Mars, 2017
 • 0

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka vlerësuar me tituj të lartë nderi disa prej figurave dhe personaliteteve të rëndësishme mirditase dhe kombëtare, që kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e Mirditës dhe të Kombit. Më konkretisht: Familjen Kapidanore  Gjomarkaj me dekoratën  “Gjergj  Kastrioti Skënderbeu” me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për rezistencën kundër pushtuesit, kontribut …

Lexo të plotë

Partneritet dhe bashkëpunim mes Grupit Advokues të Grave në Mirditë (MWAG) dhe Bashkisë Mirditë

 • Publikuar më: 27 Mars, 2017
 • 0

Vullnetarja e Korpusit të Paqes në Mirditë Pier Vernaza, prezantoi zyrtarisht Grupin Advokues të Grave në Mirditë (MWAG) para kryetarit të Bashkisë Mirditë z. Ndrec Dedaj, dhe Drejtores Ekzekutive të Fondacionit për Zhvillimin e Mirditës, Edona Daçi. MWAG propozoi për të punuar së bashku dhe për të ndërtuar një partneritet mes Bashkisë Mirditë dhe Foundacionin …

Lexo të plotë

Mbledhja e radhës e Këshillit Bashkiak, diskutim edhe per unazën verilindore

 • Publikuar më: 24 Mars, 2017
 • 0

Është mbajtur këtë të enjte mbledhja e radhës e këshillit Bashkiak të Mirditës, ku ndër të tjera në rendin e ditës ishte parashikuar, edhe relacioni për të informuar këshillin e Bashkisë me kërkesë të një grupi këshilltarësh për objektin: “Unaza Verilindore e qytetit Rrëshen”,relacion i cili ka ngjallur diskutime, dhe përplasje mendimesh midis këshilltarësh të …

Lexo të plotë

Z/Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës z. Emanuel DEMAJ, viziton Bashkinë Mirditë

 • Publikuar më: 09 Mars, 2017
 • 0

Bashkia e Mirditës është vizituar sot në një ndalesë të shkurtër nga Zëvendës Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, z. Emanuel Demaj. Ai është pritur nga N/Kryetari i Bashkisë z. Julian Përgega i cili në emër të kryetarit Ndrec Dedaj, i ka uruar z. Demaj mirseardhjen në Mirditë . Në një përshkrim të shkurtër z. Përgegaj …

Lexo të plotë
sqAlbanian
sqAlbanian