Këshilli Bashkiak i Mirditës është mbledhur sot për të shqyrtuar dy çështje të rëndësishme të fundvitit. Mbledhja ka qenë jashtë rradhe, për vetë problematiken që mbarte. Pika e parë e rendit të ditës kishte të bënte për ndarjen e bursave për nxënësit që për herë të parë janë ulur në auditoret e shkollave të larta.

Ndërsa pika e dytë kishte të bënte me miratimin e listës së përfituesve të ndihmës ekonomike. Duke qënë se veprimet financiare për këtë vit mbyllen me 21 dhjetor, është parë e udhës që vendimi të shqyrtohej jashtë rradhe, me qëllim që përfituesit ti marrin pagesat para festave të fundvitit. E nëse pika e dytë u kalua me konsensus, pasi në projektin e paraqitur nga administrata e bashkisë nuk kishte shtesa apo largime emrash në listat e përfituesve, pika e parë që kishte të bënte me akordimin e bursave për studentët ka hasur në mendime të ndryshme në lidhje me mënyrën e shpërndarjes së tyre.

Pjetër Pjetri, kryetar i këtij këshilli ka bërë të ditur se në zbatim të shkresës Nr. 9402/6 datë 01. 12. 2015 të MAS, Bashkia Mirditë përfiton 25 të bursa për studetë, ndërkohë që në bashki ishin depozituar 50 kërkesa të tilla.

I pari që e ka marrë fjalën ka qënë këshilltari Gjon Pjetri i cili ka sygjeruar që të stimulojmë profesionet e më të kërkuara, duke specifikuar se Mirdita ka më shumë nevojë për mësues matematike, fizike, fiskulture etj, pasi sipas tij vendi është mbushur me psikologe e juristë të famshëm. Më tej ai ka propozuar që të shtyhet për një ditë tjetër shqyrtimi i këtij vendimi. Kjo ka hasur në kundërshtimin e kryetarit të këshillit z. Pjetër Pjetri, i cili ka sqaruar se shqyrtimi i sotëm ishte në limitet ligjore dhe kishte rrezik që bursat të digjeshhin.

Këshilltari tjetër Arben Tusha ka kërkuar që të marrin bursë të plotë kategoria e jetimëve që në fakt në lista ishte vetëm një prej tyre, e më pas të vijohej sipas mesatares.

Kanë vijuar me diskutimet e tyre këshilltarët e tjerë si Frrok Kaçorri, Genc Përgjoni, të cilët kanë dhënë opsione të ndryshme për ndarjen e bursave.

Në fund e ka marrë fjalën këshilltari Altin Nikolli i cili ka propozuar që, meqenëse janë 50 kërkesa për 25 bursa, të bëhet një ndarje e barabartë mes tyre me nga një gjysëm burse. Ndërsa me shtesat e pritshme, z. Nikolli ka kërkuar të ndiqen rregulli sipas te cilit, të parët të jenë jetimet (një) dhe ata që kanë mesataren më të lartë.

Një propozim të tillë kryetari i këshillit z. Pjetër Pjetri e ka hedhur në votë, propozim i cili ka marrë shumicën e votave, duke u kthyer në vendim përfundimtar.

Lista e studentëve përfitues:

Ada Zef Lleshaj

Albana Aleks Lleshaj