M͏i͏n͏i͏s͏t͏r͏i͏ i͏ S͏h͏t͏e͏t͏i͏t͏ p͏e͏̈r͏ P͏u͏s͏h͏t͏e͏t͏i͏n͏ V͏e͏n͏d͏o͏r͏ v͏i͏z͏i͏t͏e͏̈ n͏e͏̈ B͏a͏s͏h͏k͏i͏n͏e͏̈ M͏i͏r͏d͏i͏t͏e͏̈.

Kryetari i Bashkisë Mirditë z. Albert Melyshi priti në një vizitë zyrtare Ministrin e Shtetit për Pushtetin Vendor z. Arbjan Mazniku .
Kryetari i Bashkisë e falenderoi për vizitën në Mirditë, si dhe i uroi suksese në detyrën e re si Ministër i Shtetit për Pushtetin Vendor.
Ai u shpreh se pushteti lokal ka nevojë për një zë të fortë në qeveri.
Z. Mazniku u shpreh se stafi i Ministrisë për Pushtetin Vendor do të bashkëpunojë ngushtë me stafet e bashkive në mënyrë që të identifikohen problematikat ku kryesojnë problemet financiare, rregullatore dhe niveli i kapaciteteve, për të ju ardhur në ndihmë bashkive në përmbushjen e objektivave dhe ofrimit të shërbimeve.
Gjatë takimit kryebashkiaku parashtroi problematikat dhe prioritetet kryesore të bashkisë Mirditë.
– Zhvillimi infrastrukturor (Investime publike në infrastrukturën rurale si faktor zhvillimi ekonomik.
– Proçesi i rindërtimit, dislokimi i fondeve, bonusi i strehimit social.
– Mekanizma bashkëpunimi me ASHKN- në në proçedurat e kthimit të pronësisë të pronave shtet Bashkisë Mirditë .
-Përfundimin e proçesit të kalimit të pronësisë, Ligji nr. 20/2020.
– Rikonstruksioni i ish- Burgut të Spaçit dhe kthimi në një atraksion turistik.
-Rikonstruksioni i ish- Uzinës së përpunimit të bakrit në Rubik dhe përdorimi i saj në zhvillimin socio-ekonomik të qytetarëve.
-Infrastruktura në shkolla dhe qendrat shëndetësore.

Takimi u konsiderua i suksesshëm pasi pati diskutime dhe shkembime idesh persa i perket mireqeverisjes dhe zhvillimit të Bashkisë Mirditë.