Zëvëndës Shefi i Misionit të Zvicrës vizitë në Bashkinë Mirditë.

Kishim kënaqësinë të mirëprisnim dje në Bashkinë Mirditë në një vizitë zyrtare, Zëvendës Shefin e Misionit të Zvicrës në Shqipëri z. Philipp Arnold.

Vizita e Zëvëndës Shefit të Misionit Zvicerian vjen vetëm një muaj nga vizita e fundit e Shkëlqësisë Ruth Huber në Mirditë në kuadër të vazhdimësisë së bashkëpunimeve me bashkinë Mirditë.
Në këtë vizitë Zëvëndës z. Philipp Arnold shoqërohej nga ekipi i projektit Financat Lokale.

Bashkia Mirditë është pjesë e projektit Financat Lokale prej vitesh, projekt i cili ka si qëllim përmirësimin e manaxhimit të financave vendore (MPV) në Shqipëri, mundësimin e një disipline financiare, përdorimin efiçent të burimeve, dhe përmirësimin e shërbimeve publike.

Kryetari i Bashkisë Mirditë i falenderoi për vizitën si dhe shprehu mirënjohje për kontributin e dhënë ndër vite nga Qeveria Zvicerianë për zhvillimin e zonës së Mirditës.
Gjithashtu u ndal në prioritetet kryesore që synon të arrijë në zhvillimin ekonomiko- social, arsimin, infrastrukturën, bujqësinë, turizmin malor, dhe menaxhimin e mbetjeve.

Bashkia Mirditë do të vazhdojë të bashkëpunojë me ekipin e Financave Lokale, për të zhvilluar dhe për të aplikuar proceset e MFP për të pasur të ardhura më të larta, si dhe për të formuluar një buxhet pranë nevojave të qytetarëve.