Bashkia Mirditë drejt binjakëzimit me Komunën San Cosmo Albanese

Dje, datë 15.06.2024 Kryetari Z.Albert Melyshi mirëpriti në Bashkinë Mirditë, kryetarin e Komunës San Cosmo Albanese Z. Dammiano Baffa.

Z. Baffa shoqërohej nga Z. Ernesto Madeo, Komisar i Fondacionit “Instituti Rajonal për Komunitetin Arbëresh të Kalabrisë”, Z. Valerio Caparelli, Konsulent i Fondacionit Arbëreshë, Z. Costandinno Baffa, Përfaqësues i Ambasadës Italiane në Shqipëri, Z. Klement Zguri, Këshilltar Ligjor i Presidentit të Republikës së Shqiperisë.

Vizita u zhvillua në kuadër të diskutimeve të
përbashkëta për proçesin e binjakëzimit të Bashkisë Mirditë me Komunën San Cosmo Albanese.

Vlerat shoqërore dhe kulturore si dhe elementet tradicionalë e kanë bashkuar ndër shekuj Shqipërinë me komunitetin e saj Arbëresh në Itali, ku ndër të tjera, vlen të përmendet dhe kontributi i Arbëreshit Terenzo Tocci në Kuvendin Ndërkrahinor të Fanit, të datës 26 prill të vitit 1911 ku u deklarua vullneti i shqiptarëve për shkëputjen nga Perandoria Osmane dhe rezultati i këtij kuvendi ishte krijimi i Qeverisë së Përkohshme të Kimzës.

Nën moton “ Bashkë jemi më të fortë” palët shprehën angazhimin maksimal që elementët përbashkues si historia , natyra, tradita dhe kultura të përkthehen në zhvillim ekonomiko-social të të dy komuniteteve.