Ambasadori i Austrisë vizitë zyrtare në Mirditë.

Bashkia Mirditë priti në një vizitë zyrtare, Shkëlqësinë e tij Dr. Christian Steiner Ambasador i Austrisë në Shqipëri.

Vizita e Ambasadorit të Austrisë Christian Steiner ishte në kuadër të projekteve të zbatuara dhe bashkëpunimeve për zhvillim.

Kryetari i Bashkisë Mirditë z. Albert Melyshi shprehu mirënjohje ndaj Austrisë për ndihmën e treguar me projektet zhvillimore të vazhdueshme për Mirditën.

Gjithashtu u ndalëm te sfidat me të cilat përballen sot banorët e Mirditës, si dhe potencialin e jashtëzakonshëm që Mirdita ka.

Investimi në përmirësimin e infrastrukturës ruarale dhe kanaleve vaditëse do të ndihmonte në zhvillimin e turizmit dhe bujqësisë.

Vizita vijoi në zonën e re zhvillimore në Rrëshen, ku Agjencia Austriake për Zhvillim ka ndërtuar 35 banesa për familjet, shtëpitë e të cilëve u shkatërruan nga tërmeti i vitit 2019 -të.