Mirdita hijeshon “Ditën e Maleve” në Dajt

 

 

Edicioni i rradhës i “Dajti n’Fest 2017” me rastin e promocionit ndërgjegjësues për Ditën e Maleve, solli një bashkëpunim si rrallë herë në mes dy bashkive, asaj Tiranë dhe bashkisë Mirditë.

Pas Tirana-Folk, vitin e kaluar në amfiteatrin e Liqenit të Tiranës, ky bashkëpunim ishte akoma më domethënës dhe nje model se si mund të shërbejnë punët e përbashkëta në mes dy bashkive në fushën kulturore dhe turistike etj.

Gjithë perceptimi dhe ndërtimi i një veprimtarie të tillë, nisi me inspirimin direkt të kryebashkiakut z.Ndrec Dedaj, për të nxitur realizimin e një aktiviteti multidimensional që do të kishte në aksin kryesor të vet përshtatjen me elmentët e tjerë të “Dajti n’Fest  2017”,  ku duhej realizuar motoja: përqafojmë natyrën me traditën!

Gjate ketij aktiviteti u bë edhe inagurimi i pistës së Paragliding dhe u zhvilluan fluturime me balonë dhe hiking, ku të apasionuarit shoqëroheshin nga profesionistë nëpërmjet aplikacionit TIO si dhe sporte të tjera ekstreme.

“Dajti N’Fest 2017” vinte si një iniciativë e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit –Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura dhe EDS Foundation, dhe ku ansambli Mirdita dhe zejet e Mirditës paten peshën kryesore sa i përket:

– Logun e Këngës (këngë, valle, muzikë etj).
– Logun e Gatimeve Tradicionale.
– Logun me Erna & Erza (bimë medicinale, vajra, çajra, aroma).
– Logun e Zejeve (avlemend, artizanat, mulli guri, vegjepunuese, art ne dru, etj.).
– Logun e Dokeve dhe Zakoneve (Marrja e Nuses, Kanga e Krushqve, Oda e grave, Oda e Kuvendit), etj.
Ansambli i Mirdites u paraqit si një aset i çmuar në këtë ditë aq sa ngjalli simpati të jashtëzakonshme, jo vetëm tek drejtuesit e bashkisë dhe Ministrisë së Turizmit, por dhe tek publiku i shumtë që kishte ardhur të shijonte Dajtin e Traditës dhe të Aventurës.

Në regjinë e koklavitur të kësaj dite të shënuar, ndihmuan gjithë specialistët e Agjencisë së Parkut të Rekreacionit dhe veçmas mjeshtri Arjan Sukniqi.

Fabulat e sjella nga artistët e Ansamblit por dhe zejtaret e moshuara si Martine Tuci apo Bardhe Pjetraj, ishin qershia mbi tortë e show-t special që dha për publikun Ansambli Mirdita pikërisht në fushën e mbuluar nga dëbora.

Riti i dasmës së Mirditës, që kësaj radhe ishte perceptuar si një ndërlidhje krushqish të hershme “për të kaptuar 9 male”, bëri pjesë të saj edhe vetë kreun e bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, ndërsa Nusja e Ansamblit me veshjen e traditës të kuruar me shumë kujdes, hijeshoi gjithë “amfiteatrin bjeshkor etnokulturor” në Dajtit n’Fest!

Pas ndarjes së çmimeve për lojërat, hedhjet, çiklistët etj, në skenën e mbushur me artistë të Mirditës, kryebashkiaku i Tiranës Veliaj përgëzoi Bashkinë Mirditë dhe artistët mirditas duke u shprehur me superlativa për këtë visar të çmuar tashmë të trashëgimisë kombëtare.

Në fund të aktivitetit në një lokal ekologjik të Dajtit, kryebashkiaku Ndrec Dedaj, përgëzi artistët e këtij ansambli dhe drejtuesit e tij për punën e frytshme dhe këtë realizim spektakolar në Dajt. Ai u shpreh se të gjithë ne duhet ta ruajmë fort këtë “patentë të çertifikuar” ne syte e publikut shqiptar në klasin më të lartë, ndaj si ai personalisht dhe e gjithë bashkia qe drejton do të ushtrojë gjithë kujdesin dhe mbështetjen e tyre, për një Ansambël që konkuron denjësisht kudo, që paraqet dhe promovon  Mirditën jo vetëm në skenat lokale a gjetkë, por dhe në evente të tilla të mëdha, siç ishte ky bashkëpunim, Bashkia Tiranë dhe Bashkia Mirditë.

Viti 2018 do të sjellë të tjera surpriza akoma me te bukura, u shpreh kryebashkiaku Dedaj, ne bashkepunimet sinkronizuese me bashkinë më të madhe në vend, por dhe të tjera si dhe ministri apo agjenci turistike si brenda dhe jashtë vendit.

16
17
18
19
20
23
24
27
28
32
38
24883690_10156008187691926_4712752229590589418_o
24899948_1536140889839693_4917609012997952491_n
25073093_10156008188326926_2867252389262565516_o
25073259_1536143073172808_6975283667771888597_o
ansambli
1
2
3
4